Το δώρο της Παπλωματούς

Μια υπέροχη θεατρική παράσταση έπαιξαν οι μαθητές της Ά τάξης του σχολείου μας σε μια εορταστική χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα! Η Παπλωματού μια γυναίκα που ζει εκεί ψηλά στα παγωμένα και σκεπασμένα με γαλάζια ομίχλη βουνά, φτιάχνει παπλώματα ”δώρα αγάπης” για τους φτωχούς και για αυτούς που τα έχουν ανάγκη..

Απ’ την αλλη ο κατσούφης και άπληστος βασιλιάς που γιορτάζει δύο φορές τον χρόνο τα γενέθλιά του, για να μαζεύει δώρα-δώρα-πολλά δώρα, διατάζει να αρπάξουν ένα από αυτά τα παπλώματα τα μαγικά που χαρίζουν αγάπη κι ευτυχία.

Ομως μάταια προσπαθεί γιατί πρέπει κανείς να προσφέρει και να αγαπήσει με την καρδιά του για να πάρει τέτοια δώρα..

Τα μικρά παιδιά με μεράκι, κέφι, χαρά και γέλιο σκόρπισαν μηνύματα αγάπης, προσφοράς δίχως όρια, γενναιοδωρίας, καλοσύνης και ευτυχίας.

Έκλεψαν την παράσταση με το ταλέντο τους, τα τραγούδια τους και κέρδισαν τα δώρα της αυτοπεποίθησης, της συνεργασίας, της συγκέντρωσης, της αφοσίωσης, της ευθύνης, της κριτικής, της δημιουργικότητας και της φαντασίας.