«ΤΑ ΖΩΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΟΡΧΗΣΤΡΑ»

Τα πρωτάκια του σχολείου μας με τη δασκάλα τους κα. Έλσα Καλαμπάκα, την Πέμπτη 25-04-2024 δέχτηκαν την πρόσκληση και επισκέφτηκαν τη Μουσική Σχολή του Δήμου Μετεώρων στα πλαίσια του προγράμματος «Στην αυλή της Μουσικής» (δράσεις για τους μαθητές των σχολείων της πόλης μας).

Οι μαθητές της Α΄ τάξης πήραν μέρος σ’ ένα υπέροχο μουσικό εργαστήρι με τίτλο «Τα ζώα φτιάχνουν ορχήστρα». Φορώντας μάσκες ζώων (λιοντάρια, ελέφαντες, ξωτικά πουλιά, κούκοι, κύκνοι….) που ετοίμασαν οι υπεύθυνοι της Μουσικής Σχολής, έπαιξαν – χόρεψαν και ασχολήθηκαν με τη Μουσική. Κάθε ζώο έψαξε και βρήκε το μουσικό όργανο που του ταιριάζει και έφτιαξαν όλα μαζί μια ορχήστρα που μόνο χαρά και γέλιο σκόρπισε.

Συγχαρητήρια, στη Μουσική Σχολή της πόλης μας και στη Διευθύντρια κα. Κουτσαλιάρη Όλγα, γι’ αυτό το ενδιαφέρον εργαστήρι που οργάνωσε για τους μικρούς μαθητές, βασισμένο  στο έργο του σύνθετη Camille Saint- Saens – Το Καρναβάλι των ζώων που έχει   σκοπό  να φέρει σε επαφή τα παιδιά με το ηχόχρωμα, την εκφραστικότητα  αλλά και τις δυνατότητες του κάθε οργάνου.

Σίγουρα θα μείνει αξέχαστη στα παιδιά μας μια τέτοια εμπειρία, που σκοπό έχει να τα φέρει σε επαφή με το ηχόχρωμα και την εκφραστικότητα του κάθε οργάνου.