ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΟΠΝΕΥΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΖΩΟΓΟΝΗΣΗ

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας  συμμετείχαν στην εκπαιδευτική δράση που διοργανώθηκε από την εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής του σχολείου και  πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 20 Νοεμβρίου 2023στο χώρο του Σχολείου,με στόχοτην ευαισθητοποίησήτους,  σχετικά με την εξέχουσα σημασία της Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης (ΚΑΡΠΑ) αλλά και της χρήσης του Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή(CPR/AED), για την υποστήριξη της καρδιακής λειτουργίας και την επιβίωση των θυμάτων καρδιακής ανακοπής.

Κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής δράσης  η γιατρός  κα. Ελένη Πολύζου, Αναισθησιολόγος Διευθύντρια ΕΣΥ Γ.Ν. Τρικάλων,  η διατροφολόγος–εκπαιδεύτρια κα. Ελισάβετ Ευθυμίου  και η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας κα. Σοφία Σταμπολίδου πραγματοποίησαν επίδειξη  στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση και στη χρήση του Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή σε συνδυασμό με πρακτικές ασκήσεις σε σταθμούς δεξιοτήτων με τη χρήση προπλασμάτων και εκπαιδευτικού Απινιδωτή. Οι μαθητές  είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για την τεχνική της ΚΑΡΠΑ, της χρήσης Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή, την αντιμετώπιση απώλειας αισθήσεων και πνιγμωνής και να εφαρμόσουν οι ίδιοι την τεχνική της ΚΑΡΠΑ σε προπλάσματα με την καθοδήγηση των εκπαιδευτών (ακολουθώντας όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα).