ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΟ ΞΕΦΑΝΤΩΜΑ

Το καρναβάλι είναι μια περίοδος κεφιού, χορού και γλεντιού. Έτσι και εμείς την Παρασκευή 15/03/2024, ακολουθώντας τις επιταγές των ημερών, παίξαμε στην αυλή του σχολείου μας παραδοσιακά ελληνικά αλλά και ξένα αποκριάτικα παιχνίδια, όπως χάσκα και πινιάτες.

Στη συνέχεια διασκεδάσαμε χορεύοντας παραδοσιακούς αποκριάτικους χορούς (πιπέρι, κουκιά κ.α.)  και οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης τύλιξαν και ξετύλιξαν το γαϊτανάκι.

Το γλέντι τελείωσε με τους μαθητές να χορεύουν στους ρυθμούς ξένων αποκριάτικων τραγουδιών (σάμπα, μακαρένακ.λ.π).  Τα παιδιά χόρεψαν και διασκέδασαν μαζί με τους δασκάλους τους καθώς και τους εκπαιδευτικούς διαφόρων ειδικοτήτων, ενώ ταυτόχρονα έμαθαν πληροφορίες αλλά και βίωσαν ένα παραδοσιακό αποκριάτικο γλέντι.