Έπαινος συμμετοχής στους μαθητές της ΣΤ’ τάξης για την συμμετοχή τους στο Διεθνή διαγωνισμό ποίησης Haïku 2024 στα γαλλικά

Ο Σύλλογος Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Πτυχιούχων Πανεπιστημίου (A.P.L.F.- D.U.) σε συνεργασία με το Γενικό Προξενείο της Γαλλίας στη Θεσσαλονίκη και το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης απέστειλαν στους μαθητές της ΣΤ’ τάξης, τμήμα γαλλικών, του 3ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμπάκας Συγχαρητήρια Επιστολή συνοδευόμενη με ατομικό Έπαινο για την συμμετοχή τους στο Διεθνή Διαγωνισμό συγγραφής ποιήματος σε μορφή Haïku, που διοργανώνεται κάθε χρόνο από την Παγκόσμια Ομοσπονδία Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας / Επιτροπή Δυτικής Ευρώπης (CEO/FIPF) και υλοποιείται στην Ελλάδα από τους παραπάνω φορείς.\

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές γαλλικής γλώσσας διεθνώς, με σκοπό να ενισχύσει μέσα από την ποίηση, την συνεργασία και την δημιουργικότητα των μαθητών ενώ ταυτόχρονα αποτελεί μια εξαιρετική ευκαιρία εφαρμογής στην πράξη των γνώσεών τους στη γαλλική γλώσσα, ακολουθώντας διαφορετικές διαθεματικές διαδρομές και εκπαιδευτικές μεθόδους από εκείνες της παραδοσιακής διδασκαλίας.

Στον φετινό διαγωνισμό δεν υπήρχε συγκεκριμένο θέμα έπρεπε όμως δημιουργικά και καλλιτεχνικά ένα τουλάχιστον στοιχείο της φύσης να εισαχθεί στις 17 συνολικά συλλαβές που απαιτούνται σε αυτή την μορφή ιαπωνικής ποίησης [5,7,5 συλλαβές αντίστοιχα σε κάθε στίχο από τους τρεις συνολικά του ποιήματος].

Η επιτροπή αξιολόγησε τη δουλειά πάνω στη γλώσσα, την τήρηση των οδηγιών, την πιστότητα στο προτεινόμενο θέμα και συνεκτίμησε τον πρωτότυπο χαρακτήρα του έργου, την αισθητική, συναισθηματική και ευρηματική πλευρά.

Η Διεύθυνση, ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών και το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 3ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμπάκας, συγχαίρουμε από καρδιάς τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας:

Αδάμο Αλέξανδρο, Γετερίδη Ιορδάνη, Κατσιρέα Δάφνη, Λαγόπουλο Σταμάτιο, Μάνη Γεώργιο, Μπαντέκα Ελένη, Παπάντο Αντώνιο, Παπάντου Βασιλική, Παπαπούλιου Αικατερίνη, Σακελλαρίδη Κωνσταντίνα, Σακοπέντα Απόστολο, Σταμούλη Ευάγγελο, Τσουρβάκα Ηρακλή, Χουχουρέλου Αικατερίνη

καθώς με τη συμμετοχή τους στο Διεθνή διαγωνισμό ποίησης Haïku στα γαλλικά, προέβαλαν τη σχολική μονάδα και εκπαιδευτική κοινότητα που ανήκουν, τις οικογένειές τους και τον τόπο καταγωγής-διαμονής τους, την Καλαμπάκα μαζί με την ευρύτερη περιοχή των Μετεώρων του νομού Τρικάλων.